
Abban minden bizonnyal egyet értünk, hogy a gyermek legfőbb erénye nem a rendszeretet, a pedantéria; sőt, legkedvesebb teendői közt sem foglal el dobogós helyet a rendrakás.
Abban minden bizonnyal egyet értünk, hogy a gyermek legfőbb erénye nem a rendszeretet, a pedantéria; sőt, legkedvesebb teendői közt sem foglal el dobogós helyet a rendrakás.
Igen, nagyon. A rendszeretet ugyanis az önállóság, a felelősségérzet előszobája. Ha már kisgyerekkorban megtanítjuk nekik, hogy pakoljanak el maguk után, akkor később is odafigyelnek majd erre. Megtanulják becsülni a holmijukat, az iskolában sem hagyják majd szerte-szét a felszerelésüket; vendégségben vagy nyilvános helyen nem csinálnak káoszt, és talán a lázadó kamaszkor nihilizmusa sem lesz annyira elviselhetetlen.
Egyszerűen nem tehetjük meg, hogy nem figyelünk oda. Az ugyanis, ha a gyerkőc rendetlen, nem csak róla –hanem az egész családról negatív képet fest. Rendszerint találkozunk a foglalkozáson olyan lurkókkal, akik nem rakják el a program végén a játékokat, nekik láthatóan semmi igényük nincs a rendezett, tiszta környezetre. Ez több dolgot jelenthet:
Szeretném leszögezni, hogy kicsi korban elsősorban nem a gyerek felelőssége, hogy kialakuljon benne a rendszeretet. Ez a szülő felelőssége. A rendetlen gyerek a szülőt; a szülő hozzáállását minősíti. Míg az udvarias, jól nevelt gyerek a család büszkesége; a hanyag, neveletlen, nemtörődöm gyerek hanyag családról, a nevelés hiányáról árulkodik.
Íme néhány gyakorlati tanács, amivel játékosan szoktathatod rendszeretetre a gyerkőcöt.
Ez az első, és a legfontosabb. Ha a gyermek azt látja, hogy Te magad is rendben tartod a környezeted, akkor ő is törekedni fog rá, hisz szülőként Te vagy a példaképe. Ha az előszobában szerte-szét hevernek a cipők, ha a konyhapulton egymást érik a mosatlan edények, a fürdőszobából pedig kifolyik a szennyes, akkor hogyan is várhatnád el a saját sarjadtól, hogy ő rendet tartson maga körül?
Egy Montessori tipp szerint célszerű szellősen pakolni a játékokat a polcokra, hogy a kicsi is átlássa, mit hol talál, és fontos, hogy kényelmesen el is érje, így le tudja venni, amire szüksége van, a játék végén pedig vissza is tudja tenni a szülő segítsége nélkül.
Ha van olyan játék, amit már a gyermekek kinőttek, nem használnak, azt érdemes elajándékozni (vagy valamelyik Facebook csoportban értékesíteni), különben néhány éven belül könnyedén lomtárrá változhat a gyerekszoba. A kicsik persze nem szívesen válnak meg féltve őrzött kincseiktől, azonban erre is megvannak a megfelelő praktikák. Egy ismerősöm kiskorában nehezen akart leszokni a cumizásról, pedig már igencsak időszerű lett volna. Ezért az édesanyja elvitte őt az állatkertbe, és megbeszélte vele, hogy arra a cumira a zsiráf bébinek nagyobb szüksége lenne… A kislány szerette az állatokat, ezért örömmel odaajándékozta a cumit (ívesen bedobták a kerítésen a zsiráfok közé). Ezt azért ne csináld utánuk, mert ha egy karbantartó észreveszi, biztosan nem köszöni meg a gesztust, de így a kislány önszántából, örömmel „szabadult meg” a cumijától…
Egy 3-4 éves kismanótól még nem elvárható, hogy kérésre önállóan rendet rakjon, ezért érdemes közös játékként bevezetnünk a rendrakást. Ilyen lehet a hideg-meleg móka (a gyermek megfog egy játékot, a szülő pedig a jól ismert hideg-meleg kulcsszavakkal segít megtalálni a helyét). Úgy is remek élménnyé varázsolhatjuk a pakolást, ha közben vicces instrukciókat adunk: Pakolj úgy, mint egy balerina! Most pakolj úgy, mint egy hurrikán! Most pedig úgy, mint egy lassított felvétel! Esetleg hatalmas átéléssel, sportriporterként is közvetíthetjük, ahogy a lurkó pakol: Hölgyeim és uraim! Peti a helyére teszi a macit, ezzel lekörözve a finn versenyzőt, majd hihetetlen sebességgel elrakja a kisautót is, Peti rekordot dönt, és hamarosan megvan az új világbajnok: Peti!!!
5-12 éves korig
A mese hasznos és nélkülözhetetlen a gyermek fejlődése szempontjából, hiszen annak segítségével gazdagodik fantáziája, szókincse. A szereplőkkel azonosulva átélhet különböző helyezeteket, ezáltal fejlődik érzelmi intelligenciája.
A foglalkozás időtartama: 45 perc
9024 Győr, Mécs L. u. 24.
Tel: +36-70-318-7905
e-mail: info@sobarlanggyor.hu
Sárdos Kft adószám: 12517699-208
Nyitva tartás
Hétfő – péntek: 08 – 19 óra
Szombat: 09 – 13 óra
Vasárnap: zárva
ÜNNEPI NYITVA TARTÁS:
ÜZLETÜNK 2019. MÁRCIUS 15-17 KÖZÖTT ZÁRVA TART.
A sóterápia minden egész órakor indul, és 45 percig tart. A sóterápiára előzetes bejelentkezés szükséges!